Piece kominkowe i piece kaflowe
23 lutego 2016

W większości gospodarstw domowych ogrzewanie centralne stanowi podstawowe źródło ciepła. W starszym budownictwie spotkamy tradycyjny piec kaflowy lub kominkowy. Co warto o nich wiedzieć? W jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie piec? W niniejszym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat tradycyjnych metod ogrzewania wnętrza. Wolnostojący piec kominkowy to zamknięte palenisko z dekoracyjnym korpusem, który rozprowadza ciepło w pomieszczeniu.

Z czego wykonane są piece kominkowe?

W przeciwieństwie do wkładów kominkowych, piece nie wymagają dodatkowej obudowy, dzięki czemu instalacja przebiega szybciej i jest tańsza. piece kominkowePodstawowym materiałem, z którego wykonywane są piece kominkowe to: stal, kafle ceramiczne, żeliwo, wermikulit oraz szkło. Żeliwna konstrukcja odporna na jest na zmianę temperatury, a także doskonale magazynuje i rozprowadza ciepło.

W piecach kominkowych najczęściej palimy drewnem z drzew liściastych jak np. dąb i jesion. Wilgotność spalanego drwa nie powinna przekraczać 20%. Oczywiście musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – lokalizacji pieca. Miejsce, w którym umiejscowimy piec powinno być zabezpieczone niepalnymi materiałami np. szkło, kamień i terakota. Gorące powietrze wydobywające się z pieca może narazić plastikowe przedmioty na uszkodzenia. Pamiętajmy, aby wszelkie przedmioty z materiałów sztucznych oraz łatwopalnych odsunąć od pieca.

Uwaga, przed ostatecznym zakupem sprawdźmy czy konkretny model spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Bliźniaczym rozwiązaniem pozostają piece kaflowe. Ze względu na budowę wyodrębniamy dwa rodzaje pieców kaflowych: kumulacyjny oraz hypokausta. Piec kumulacyjny od wielu lat stosuje się w domach i kamienicach. Ciepło przenika przez kolejne warstwy pieca – od paleniska do ceramicznych kafli. Piec kumulacyjny choć bardzo ciężki utrzyma ciepło przez 24 godziny. Kształt pieca zależy od jego budowy wewnętrznej, toteż rodzaj dostępnych brył pozostaje mocno ograniczony. Hypokausta podobnie jak poprzedni piec składa się z trzech elementów: palenisko, masa kumulacyjna oraz obudowa, jednakże części te powstają niezależnie od siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *